Compensator de la robinet

filtru

Kohútik je armatúra, cez ktorú dávkovač rozptyluje tekutinu napr. z nádoby. Pri čapovaní piva je nádobou zvyčajne sud. Tieto kohútiky sú známe ako pivné kohútiky. Technicky vzaté, ventily zatvárajú alebo otvárajú prietok tekutiny.

U nás nájdete piestové a kompenzačné ventily. Mnoho modelov je pochrómovaných a vyrobených z mosadze, iné sú pozlátené, takže majú príjemný dizajn. Tieto kohútiky sú nevyhnutnou súčasťou každej krčmy, no ani v domácnostiach by kvalitný kohútik nemal chýbať.

Na rozdiel od ventilov, ktoré si vyžadujú viac zakrútení, sa ventily dajú ľahko zavrieť alebo otvoriť jediným pohybom. Niektoré sudy sa dodávajú s už pripojeným kohútikom. Ak sa hlaveň dodáva bez pripojeného kohútika, inštaluje sa pomocou kladiva.

Ventil kompenzátora

Bežné čapovanie reguluje tok nápoja v pohári. Vyrovnávací (kompenzačný) ventil má na druhej strane vo vnútri systém dýz, ktorý umožňuje čapovanie bez peny. Tento typ ventilov však vyžaduje veľký tlak. Na vonkajšej strane je viditeľným rozdielom iba malý ventil, ktorý mení prietok vo vnútri. Vyrovnávací ventil je vhodný pre kolové alebo limonádové nápoje. Tieto kohútiky majú často takzvaný „penový gombík“, ktorým sa ovláda tvar peny. Tvrdšie pivá, ako napríklad Guinness, vyžadujú na výrobu krémovejšej peny špeciálny výčap a dusík.

Čistenie kohútika a príslušenstva

Pri čistení by ste mali vždy ventily úplne rozobrať. Iba tak je možné zabezpečiť dôkladné čistenie interiéru. Kohútik je v priamom kontakte s nápojom, a preto musí byť vždy čistý. Usadeniny môžu viesť k zdravotným problémom a strate chuti piva. Kefa je dobrým doplnkom na čistenie.

U nás navyše nájdete rôzne doplnky ku kohútikom. Napríklad kľúč na utiahnutie alebo uvoľnenie matíc. Čistiace prostriedky a doplnky v kombinácii s vysoko kvalitnými kohútikmi dodávajú pivu dokonalú chuť.

Dokonale čapované pivo vďaka kompenzačnému kohútiku

Čapovanie piva je zručnosť, ktorej sa treba priučiť. Dokonalé pivo by malo mať ideálnu teplotu, aby ho mohla zdobiť výdatná hlava peny, a malo by sa podávať vo vhodnom pohári. Dobrý dávkovač piva tento proces výrazne uľahčuje. Na čapovanie je možné okrem piestového ventilu použiť aj takzvaný kompenzačný ventil. Má množstvo výhod a je vhodný aj na podávanie sýtených nápojov.

Čapujte napenené pivo

Nie je zložité otočiť kohútikom a nechať pivo natiecť do pohára. Čapovanie piva však nie je také jednoduché. Ak je tlak na výčape príliš vysoký, vytvára sa príliš veľa peny a pivo sa nedá správne čapovať. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné znížiť tlak. Týmto spôsobom sa zabráni tvorbe peny a pivo sa môže čapovať bez peny.

Zníženie tlaku pomocou nastavovacej pružiny

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete tlak znížiť. Jedným z nich je použitie takzvanej nastavovacej pružiny. Je to dlhá špirálová trubica, cez ktorú pivo tečie k výčapu, čím sa znižuje tlak. Čím dlhšia je špirála, tým nižší je tlak. Ideálna dĺžka špirály závisí od viacerých faktorov a nedá sa zovšeobecniť.

Odľahčenie tlaku pomocou kompenzačného ventilu

Na zníženie čapovacieho tlaku je možné namiesto nastavovacej pružiny použiť kompenzačný ventil. Je navrhnutý tak, aby znižoval tlak na požadovanú úroveň priamo z ventilu. Vyrovnávací ventil má navyše páku, pomocou ktorej môžete regulovať prietok. Týmto spôsobom môžete upravovať tlak pri čapovaní, aby ste dosiahli dokonalý prietok piva.

Rozdiel medzi piestom a kompenzačným ventilom

Vyrovnávací ventil potrebuje na svoju činnosť väčší tlak ako piestový ventil. V prípade piestu sa pivo môže čapovať pri tlaku asi 0,4 až 0,6 baru. Ak je tlak vyšší, tieto ventily odstránia iba penu. Vyrovnávací ventil odoláva tlaku 1,3 - 1,4 baru. Jeho vnútorný mechanizmus znižuje tlak a podáva pivo bez problémov.

Čapovanie piva kompenzačným kohútikom

Aby fungovalo čapovanie pomocou vyrovnávacieho kohútika, musí byť pivo predchladené na teplotu 4 - 6 stupňov. Po čapovaní by sa mali prietoky ventilu nastaviť na najvyššiu úroveň. Týmto spôsobom môže byť pred ďalším čapovaním vytlačený vzduch z pivnej hadice. Týmto spôsobom môžete znížiť prietok koľko potrebujete.

Výhody kompenzačného ventilu

Veľkou výhodou zníženia tlaku pomocou vyrovnávacieho ventilu je flexibilita a úspora miesta. Jeho použitie eliminuje potrebu nastavovacej pružiny bez nutnosti čapovať iba spenené pivo. Takýto výčap je vhodný pre niekoľko druhov piva ako je pšeničné alebo plzeňské. Môže byť použitý ako pre systémy s veľmi krátkymi kohútikmi, tak aj pre tie, ktoré dávkujú priamo z hlavne.

.

Kvalitné kohútiky ušetria peniaze

Pri kúpe kompenzačného ventilu sa odporúča venovať väčšiu pozornosť kvalite. Obzvlášť lacné modely s plastovými komponentmi sa pri čistení ľahko poškriabu. Postupom času začne vylučovať čoraz viac peny a je potrebné ju vymeniť pomerne rýchlo. S nerezovým kohútikom si naopak môžete byť istí, že bude fungovať dlho. Ich dodatočné náklady sú zvyčajne dostupné a predstavujú budúcu investíciu.

V našom obchode máme širokú škálu kompenzačných ventilov

V našom obchode nájdete široký výber rôznych kompenzačných ventilov, ktoré môžete použiť na dosiahnutie dokonalých výsledkov.

Môžete si vybrať kohútiky z nehrdzavejúcej ocele, ako aj pozlátené alebo pochrómované modely rôznych veľkostí. Nakúpte kohútiky priamo online a ani sa nenazdáte, a budú u vás doma. U nás profitujete z výhodných cien, ako aj z rýchleho doručenia.