fabricarea berii

Jednoduché varenie piva doma

Okrem chmeľu, jednou zo základných zložiek piva je slad. Slad vzniká, keď zrno začína klíčiť a škrob sa premení na cukor, ktorý je zodpovedný za proces fermentácie. Objavte naše pivné slady, pšeničné slady a vločky: jačmenný slad a pšeničný slad v rôznych variáciach pre svetlé a tmavé pivo, pre výraznú sladovú chuť, pre Pils alebo Ale. Žiadne nekvasené pivo. Je zodpovedný za obsah alkoholu a za zvyškovú sladkosť v pive. Ponúkame suché pivovarské kvasnice SAFALE, známy kmeň amerických kvasiniek s nízkou mierou strednej sedimentácie a stredným stupňom finálnej fermentácie. S týmto vysoko kvalitným pivovarským kvasom sa vám podarí vyrobiť harmonické pivo s malým obsahom diacetylu.

Pivovarnícke varné kanvice a ďalšie príslušenstvo pre varenie piva

Ak si chcete pivo uvariť sami, potrebujete špeciálne vybavenie, najmä varnú kanvicu. Naše prvotriedne nerezové klinové kanvice od 25 l do 150 l sú k dispozícii s kohútikom alebo bez kohútika a sú vhodné pre všetky typy sporákov. Naše vysoko kvalitné elektrické varné kanvice majú vlastné vykurovacie teleso s termostatom. Na všetky procesy varenia, od drvenia, sceľovania až po varenie, potrebujete iba rýchlovarnú kanvicu. Nájdete kompaktné elektrické varné kanvice na 20 l až po plne automatickú kanvicu Braumeister s objemom 200 l. Aby bol proces fermentácie úspešný, potrebujete fermentačnú zátku, ktorá zaisťuje únik fermentačných plynov z varnej nádoby, no zároveň nevpustí žiaden vzduch dovnútra. Vyberte si z fermentačných zátok v rôznych veľkostiach. Ak si meliete svoj slad sami, ponúkame vám praktické mlyny vyrobené napr. z liatiny, ktoré sú vhodné aj na mletie kukurice a osiva. Vďaka našej širokej ponuke príslušenstva ste dokonale pripravení na výrobu profesionálneho piva doma!

Varenie vlastného piva je jednoduchšie, ako si myslíte

V priemere každý človek vo Veľkej Británii vypije 102 litrov piva ročne. Nemecko sa pitím piva dostáva na tretie miesto nielen v EÚ ale aj celosvetovo. Len v Českej republike a Rakúsku je spotreba piva ešte vyššia. Vzhľadom na rastúcu popularitu piva, to nemalo byť žiadnym prekvapením, že stále viac a viac ľudí sa snaží stať sa amatérskymi hobby pivovarníkmi. Vôbec nie je výnimočné, keď sa varenie piva stáva skutočnou vášňou už pri prvých pokusoch. So správnym príslušenstvom a ingredienciami totiž vôbec nie je ťažké pripraviť si pivo doma a získať tak skvelú alternatívu ku kupovanému pivu.

Varenie piva s varnou súpravou

Ak zatiaľ nemáte žiadne skúsenosti s varením piva, odporúčame vám začať s varnou sadou. Takáto sada obsahuje všetky dôležité komponenty potrebné na splnenie vášho sna - stať sa domácim pivovarníkom. Začnite hneď a vyskúšajte svoje prvé domáce pivo. Jednoduchšie to už naozaj nepôjde. Príprava fermentačného odvaru sa robí rýchlo, v podstate treba dať iba pivu čas vykvasiť. Vďaka varnej sade, si môžete čoskoro pripiť svojím vlastným pivom.

Varenia piva nie je vynález modernej doby

Varenie piva má dlhoročnú tradíciu. Prvé pivo sa varilo asi pred 6 000 rokmi v Mezopotámii. V stredoveku to boli hlavne mnísi, ktorí varili pivo a používali ho na prežitie pôstnych ťažkostí . S priemyselnou revolúciou sa zmenil aj proces varenia. Francúz Louis Pasteur zistil, že existujú dva rôzne druhy piva. Zatiaľ čo kvasené spodné droždie klesá na spodok, na konci fermentačného procesu v pive, fermentované kvasnice na vrchu sú stlačené kyselinou uhličitou. Pretože na výrobu fermentovaného piva zospodu sú potrebné nižšie teploty, bol tento spôsob varenia po dlhú dobu výnimkou. Pretože dostatočné chladenie bolo možné iba v prípade, že v zime bol dostatok ľadu. To sa zmenilo až vynálezom chladiaceho stroja, ktorý až doteraz nedokázal úplne vytlačiť kvasené pivo. Stále obľubenými kvasenými pivami sú napríklad pšeničné pivo, Kölsch alebo Berliner Weisse.

Varenie piva vyžaduje len štyri ingrediencie

Varenie piva nie je vyhradené len pre veľké pivovary. S vhodným vybavením a potrebnými znalosťami je možné variť pivo aj vo vlastnom dome. Samozrejme, v oveľa menších rozmeroch. Kým veľké pivovary môžu ľahko vyrábať niekoľko miliónov hektolitrov piva ročne, množstvo piva, ktoré si uvaríte sami doma, bude pravdepodobne obmedzené na niekoľko litrov. Technológia, ktorá stojí za výrobou pivom, je v podstate rovnaká a zoznam pivovarských surovín je zvládnuteľný bez ohľadu na množstvo a druhu piva, ktoré chcete pripraviť. Ak je totiž pivo pripravené v súlade so zákonom o čistote, vždy sa skladá iba zo štyroch zložiek - aglomerátu.

  • vody
  • kvasiniek
  • chmeľu
  • slad
  • sladu

Chuť alebo druh piva je určená typom a množstvom jednotlivých zložiek a presným postupom varenia piva.

Uvarte si vlastné pivo v piatich krokoch

Na výrobu vlastného piva potrebujete uvedené ingrediencie a vybavenie potrebné na proces varenia , ktoré si môžete zaobstarať vo forme praktickej varnej súpravy piva. Na výrobu vlastného piva v zásade treba absolvovať iba päť krokov

Krok 1: Miešanie

Najskôr začneme miešaním vody a sladu, ktorého výsledok nakoniec zohrejeme. Cukor sa tak uvoľňuje zo sladu. Tento krok je nevyhnutný kvôli tomu, aby sa kvasinky neskôr mohli premeniť na oxid uhličitý a alkohol.

Krok 2: Rafinácia

Počas rafinácie sa zvyšný cukor, ktorý je ešte v slade, vymyje a slad a kvapalina sa od seba oddelia.

Krok 3: Varenie chmeľu

V tomto kroku pridáme do tekutiny chmeľ. To dáva pivu horkasté látky a zaisťuje jemnú korenistú arómu.

Krok 4: Fermentácia

Vo štvrtom kroku sa vo veľkom ukážu kvasinky. Tie sú pre varenie piva veľmi dôležité . Pretože iba kvasinky dokážu premeniť cukor obsiahnutý v kvapaline na kyselinu uhličitú a alkohol.

Krok 5: Dozretie vo fľaši

Aj keď už kvasinky vo svojom princípe vyrobili pivo, je potrebné, aby takzvané mladé pivo zrelo ešte po dobu niekoľkých týždňov. Za týmto účelom sa pivo plní do fliaš a nechá sa stáť po dobu asi dvoch týždňov.

A to je všetko, čo potrebujete na uvarenie si vlastného piva!

Ako vidíte, varenie piva, nie je tak zložité, ako ste si možno mysleli. So správnymi ingredienciami a príslušenstvom, si budete určite čoskoro môcť uvariť vlastné pivo. Či už potrebujete kompletné varné sady alebo jednotlivé prístroje, ako napr. pivovarské varné kanvice, alebo prísady ako slad - u nás nájdete všetko, čo potrebujete na varenie piva u vás doma

.